TÁJÉKOZTATÓ A KÖZMEGHALLGATÁS INTÉZMÉNYÉRŐL, ILLETVE A MAGYARORSZÁG HELYI ÖNKORMÁNYZATAIRÓL SZÓLÓ TÖRVÉNY ÉS A SZERVEZETI ÉS MŰKÖDÉSI SZABÁLYZAT KAPCSOLÓDÓ ELŐÍRÁSAIRÓL

Az Önkormányzat Képviselő-testülete évente egyszer közmeghallgatást tart, amelyen a helyi lakosság és a helyben érdekelt szervezetek képviselői a helyi közügyeket érintő kérdéseket és javaslatot tehetnek. A közmeghallgatás képviselő-testületi ülésnek minősül.

A közmeghallgatás időpontját a Képviselő-testület éves munkaterve tartalmazza, 2024. évben időpontja szeptember 4. (szerda), helyszíne a Budaörsi Polgármesteri Hivatal II. emeleti Schmidt Mátyás Díszterme. A közmeghallgatás 17:00 órakor kezdődik és legkésőbb 21:00 óráig tart.

A közmeghallgatás napirendje:

  • a polgármester beszámolója az Önkormányzat éves tevékenységéről,
  • a benyújtott felszólalási jegyek, illetve írásban tett észrevételek, kérdések alapján ismertetett témacsoportok megtárgyalása a Képviselő-testület által elfogadott sorrendben,
  • a tárgyalt témacsoportokba nem sorolható további kérdések és javaslatok.

A közmeghallgatáson felszólalni előzetesen – a közmeghallgatást megelőző 5. nap hivatali munkaidő végéig (2024. augusztus 30-án 14:00 óráig) – személyesen, postai- vagy elektronikus úton (a kozmeghallgatas@budaors.hu email-címre vagy az önkormányzat hivatalos honlapján (www.budaors.hu) elektronikus űrlap formájában) benyújtott felszólalási jegy, vagy a közmeghallgatás során a helyszínen történő jelentkezés alapján lehet. A felszólalási jegy benyújtása tehát nem feltétele a közmeghallgatáson való aktív részvételnek, de benyújtója számára biztosítja a hozzászólás lehetőségének elsőbbségét, miközben a Képviselő-testület számára lehetővé teszi a közmeghallgatás tervezését, előzetes tematizálását. A közmeghallgatás időpontját megelőzően, a fentebb megjelölt határidőig az érintettek postai vagy elektronikus úton (a kozmeghallgatas@budaors.hu email-címre) írásban is tehetnek észrevételeket és tehetnek fel kérdéseket.

A benyújtott felszólalási jegyek, illetve írásban tett észrevételek, kérdések alapján ismertetett, és a Képviselő-testület által elfogadott sorrendben tárgyalt egyes témacsoportokban a polgármester először a tárgyalt témacsoportban felszólalási jegyet benyújtó hozzászólóknak a benyújtás időrendje szerinti sorrendben, majd a tárgyalt témacsoportban további hozzászólásra jelentkező megjelenteknek a jelentkezés sorrendjében adja meg a szót, végül a benyújtás időrendje szerinti sorrendben az írásban tett észrevételek és feltett kérdések ismertetésére kerül sor. Amennyiben a felszólalási jegy benyújtója a közmeghallgatáson nem jelenik meg, felszólalási jegyét írásban tett észrevételnek vagy feltett kérdésnek kell tekinteni.

Egy-egy témacsoport főszabály szerint legfeljebb 30 perces időkeretben tárgyalható. A közmeghallgatás megnyitásakor ismertetett témacsoportok Képviselő-testület által meghatározott sorrendben történő megtárgyalását követően további, főszabály szerint legfeljebb 60 perces időkeretben kerülhet sor egyéb, a témacsoportokba nem sorolható kérdések és javaslatok tételére.

A közmeghallgatáson a helyi lakosság részéről megjelent személy és a helyben érdekelt szervezet képviselője témacsoportonként főszabály szerint 3 perces időkeretben teheti meg hozzászólását. A közmeghallgatáson elhangzott vagy ismertetett javaslatra, kérdésre a polgármester vagy az általa megjelölt, tanácskozási joggal rendelkező személy 3 perces időkeretben válaszol. A hozzászóló részéről viszontválasznak nincs helye. Szóbeli válasz hiányában a Hivatal 15 napon belül írásban küldi meg válaszát a hozzászólónak, illetve az írásban tett észrevétel vagy feltett kérdés benyújtójának, melyet az önkormányzat hivatalos honlapján is közzé kell tenni. Az írásban tett észrevétel vagy feltett kérdés benyújtója a szóbeli válaszról a közmeghallgatásról készült és a honlapon közzétett jegyzőkönyvből tájékozódhat.

Az időkeretek indokolt esetben – így a hozzászólások időkeretei a témacsoportok megtárgyalására szabott időkeretekre, a témacsoportok megtárgyalásának időkeretei pedig a közmeghallgatás általános, 4 órában meghatározott időtartamára tekintettel – a Képviselő-testület döntésével rövidebb vagy hosszabb időtartamban is meghatározhatók.

A közmeghallgatással összefüggő adatkezelésről szóló tájékoztatót az Önkormányzat hivatalos honlapjának (www.budaors.hu) a 2024. évi közmeghallgatással kapcsolatos aloldalán találhatja meg a „Tájékoztató adatkezelésről” c. menüpont alatt.