menü lapozás balra
menü lapozás jobbra
Szabadszavas kereső a teljes weboldalon
Keressen utcanév alapján! A lakóhelyéhez tartozó információk (helyi képviselő, körzetes óvoda, iskola, védőnő, háziorvos)
Egyszerű kereső ikon
Egyszerű
Szabadszavas kereső a teljes weboldalon
Körzetes kereső ikon
Körzetes
Keressen utcanév alapján! A lakóhelyéhez tartozó információk (helyi képviselő, körzetes óvoda, iskola, védőnő, háziorvos)
Térképes kereső ikon
Térképes
Információk térképen
Az alábbi gombok valamelyikére kattintva, a megnyíló térképen tájékozódhat.
Térképes információk

figyelemfelhívó tájékoztatók

Budaörs Város Ebrendészeti Telepe feladatát kizárólag Budaörs város közigazgatási területén látja el.

A telepről bővebben, címéről, elérhetőségeiről ide kattintva informálódhat.

A Budaörs közigazgatási területén lévő fákra vonatkozóan a kivágási szándékot minden esetben jelezni kell a Budaörsi Polgármesteri Hivatalnál:

közterületen álló fa

  • kérelem alapján, csakis véglegessé vált hatósági engedély birtokában vágható ki
  • a kivágott fát minden esetben pótolni kell, vagy a pótlást pénzben kell megváltani
  • információk az eljárásról és kérelem-nyomtatvány ide kattintva érhető el

nem közterületen álló fa

  • a tervezett kivágás előtt 5 nappal írásban kell bejelentést tenni
  • a kivágott fát minden esetben pótolni kell, vagy a pótlást pénzben kell megváltani
  • információk az eljárásról és bejelentő-nyomtatvány ide kattintva érhető el

Mi a teendő, ha az elektromos vezetéket veszélyezteti a nem közterületen álló növény?

A villamosművek, valamint a termelői, magán-, és közvetlen vezetékek biztonsági övezetéről szóló 2/2013 (I.22.) NGM rendelet alapján a biztonsági övezet környezetében levő fák, bokrok ágait az ingatlan tulajdonosa (kezelője) köteles rendszeresen eltávolítani, ha azok a szabadvezeték biztonsági övezet határát érintik. A gallyazási tevékenységet a vegetációs időn kívül, október és március között célszerű elvégezni.

A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény alapján a közszolgáltató a növények vegetációs idejétől függetlenül jogosult a gallyazási munkálatok elvégzésére, illetve elvégeztetésére, amennyiben ezt az ingatlan tulajdonosa nem vagy nem megfelelő mértékben teszi meg. A munkálatok elvégzését az ingatlan tulajdonosa (kezelője) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. alapján tűrni köteles.

A fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet alapján fás szárú növény az ingatlan azon részén és oly módon telepíthető, hogy az emberi életet és egészséget nem veszélyeztetheti, a biztonságos közlekedést nem akadályozhatja, valamint nem okozhat kárt a meglévő építményekben, létesítményekben, és nem akadályozhatja azok biztonságos működését. A használó köteles gondoskodni az ingatlanán lévő fás szárú növények emberi életet, egészségét veszélyeztető származékainak, így különösen ágak, virágzat, termés, levelek összegyűjtéséről.

Amennyiben a szomszédos ingatlanról átnövő növényzet a fenti súlyos zavarások valamelyikét okozza, a jegyző a veszélyhelyzet megszüntetésére kötelezheti az ingatlan használóját.

Információkat az eljárásról ide kattintva tekintheti meg.

Minden egyéb esetben bírósági eljárásban kötelezhető a szomszéd a zavarás megszüntetésére.

A közúti közlekedés rendjéről szóló 1988. évi I. törvény végrehajtásáról szóló 30/1988. (IV.21.) MT rendelet 33. §-a szerint:

„33. § (1) A közút mellett fekvő ingatlan tulajdonosa köteles

b) saját költségén elvégezni az ingatlanán lévő fákon és növényzeten az út állagának védelme és a közúti forgalom biztonsága érdekében szükséges gondozási munkákat.

(2) Az (1) bekezdésben előírt kötelezettségek elmulasztása esetén az ingatlan tulajdonosát a közút kezelője a közlekedés biztonsága, illetőleg a közút állagának védelme érdekében szükséges intézkedések megtételére felszólíthatja, a felszólítás eredménytelensége esetében a közlekedési hatóság - a közút kezelőjének kérelmére - kötelezheti.”

A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény az alábbiak szerint határozza meg az út fogalmát:

„47. § A törvény alkalmazásában:

7. út: a járművek és a gyalogosok közlekedésére, vagy csak a járművek, illetve csak a gyalogosok közlekedésére szolgáló, e célra létesített vagy kijelölt közterület, vagy magánterület (közút, magánút); magánútnak kell tekinteni az állam vagy az önkormányzat tulajdonában álló területen lévő, közforgalom elől elzárt utat is.”

A fentiekre is tekintettel mindannyiunk érdeke és kötelezettsége gondoskodni a kerítésen túlnyúló növényi részek eltávolításáról.

Budaörs Város Önkormányzat Képviselő-testülete Budaörs Város zöldfelületeinek és zöldterületeinek megóvásáról, használatáról, fenntartásáról és fejlesztéséről szóló 29/2004. (V.25.) számú rendeletének (a továbbiakban: zöldrendelet) 13.§ (1) bekezdése szerint:

„Lakosság által végzett növényültetésnél a 3. sz. mellékletben meghatározott telepítési távolságokon túl a következő szempontokat kell figyelembe venni:

  1. meglevő egyöntetű utcai fasorba idegen fafaj nem ültethető,
  2. fő szabályként az utcai légvezeték alá csak kistermetű vagy gömbkoronás fa ültethető,
  3. előnybe kell részesíteni az őshonos fafajokat,
  4. figyelembe kell venni a fafaj sajátosságait, termőhellyel szembeni igényét,
  5. sövény vagy fa telepítésekor be kell tartani a közutakra érvényes előírásokat (pl beláthatóság, közúti űrszelvény, gyalogos közlekedés biztosítása).”

A zöldrendelet 14.§ (1) bekezdése szerint:

„A jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetek és a természetes személyek (tulajdonosok, bérlők, használók) kötelesek az ingatlanuk határvonalától az út szegélyig elhelyezkedő közterületek gondozását (kaszálás, gyomtalanítás, parlagfű mentesítés, tisztántartás, cserjegondozás) elvégezni, vagy saját költségen elvégeztetni.” 

A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.

Közérdekű védekezést kell elrendelni, ha a földhasználó a károsító elleni védekezési kötelezettségének az azt elrendelő hatósági határozat ellenére sem tesz határidőre eleget, melynek költségei a földhasználót terhelik, emellett növényvédelmi bírság kiszabására is sor kerül.

Információkat az eljárásról ide kattintva érhet el.

Parlagfű Bejelentő Rendszer: https://portal.nebih.gov.hu/-/parlagfu-bejelento-rendszer

Az eb tulajdonosa/tartója köteles bejelenteni:

  • új eb beszerzését
  • a korábban bejelentett adatokban bekövetkezett változást (az eb tartási helyének megváltoztatását, az eb elajándékozását, elpusztulását, illetve bármely, a korábban bejelentett adatokban bekövetkezett változást).

Aki bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, 5.000 – 100.000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.

Információkat az eljárásról ide kattintva érhet el.

Amennyiben a település belterületén vaddisznó, őz, szarvas, róka, egyéb vad jelenik meg és veszélyt jelent, a rendőrségnek kell jelezni (https://www.police.hu/hu/ugyintezes/szerv/orszagos-rendor-fokapitanysag/pest-varmegyei-rendor-fokapitanysag/budaorsi).

A polgári jog szabályai szerint a tulajdonosnak – saját tulajdona védelmében – kárenyhítési, kármegelőzési kötelezettsége áll fenn, ami ingatlanokat határoló kerítések „vadbiztossá” tételével oldható meg, így a vaddisznók, más vadak nem jutnak be az ingatlan területére.

A közvetlen környezetünkben megjelenő egerek, patkányok egészségügyi kockázatot jelentenek.

A hatályos jogszabályok alapján lakott területen az érintett ingatlan tulajdonosa vagy használója köteles a rágcsálók elleni védekezésről gondoskodni. Amennyiben ez nem történik meg, a járási hivatal írja elő a védekezési kötelezettséget (https://kormanyhivatalok.hu/kormanyhivatalok/pest/megye/ugyfelszolgalat/erd-2030-2). 

Betűméret:
akadálymentesített ikon