A jelenlegi 4.6 milliárdos elvonás jövőre 6.3 milliárdra nő, ami közel 50 százalékos emelkedést jelent. Ezt az összeget az állam az úgynevezett szolidaritási hozzájárulás címén veszi el a város saját bevételeiből. Ehhez jön még az iparűzési adó növekményének elvonása, ami a Pénzügyminisztérium előzetes becslése alapján történik és újabb 800 millió forint elvonását jelenti 2025-ben. Mindezek miatt, a város működőképességének megőrzése érdekében kell ehhez a helyi adónemhez hozzányúlni – indokolta a döntést Wittinghoff Tamás polgármester.

Hozzátette, a sürgősséget az indokolja, hogy a jövő évre vonatkozó adóemelést csak november végéig fogadhatnak el. Az adóterhek enyhítéséről viszont év közben is dönthetnek. Ha az elvonások a vártnál kisebbek lesznek, akkor a vállalkozók bevonásával felül fogják vizsgálni ezt a döntést.

Abszurd helyzetben kell a városnak rendeletet módosítania, ugyanis a helyi iparűzési adó többletének elvonásáról még meg sem jelent a jogszabály. Annak tartalmáról csak előzetes tájékoztatókból tudnak. Bár azt ígérik, hogy ez a pénz a járáson belül marad, de nem lehet tudni, hogy melyik település hogyan részesül majd belőle. Az előjelek nem jók, hiszen az egész Budakeszi Járásban tervezett 1.3 milliárdos bevételből Budaörsnek kell 800 milliót vállalnia.

A polgármester azt is hozzátette, hogy az építményadóhoz 2018 óta nem nyúltak hozzá, miközben az infláció 50-60 százalékos volt, de még az emelés után sem éri el a kiszabható maximumot és még így is kisebb lesz, mint a környező települések nagy részén.

Az előterjesztés vitájába először Gergely István (Budaörsi Vállalkozók Egyesülete) szólalt fel, aki közölte, hogy a vállalkozók számára is fontos a város működőképességének megőrzése, ezért elfogadják az emelést, azzal a megkötéssel, hogy az önkormányzat felülvizsgálja a rendeletet a vállalkozók bevonásával, ha javul a pénzügyi helyzet.

Dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) szerint a városnak vannak tartalékai, a működőképesség biztosított, ezért nem tartja indokoltnak az emelést. Majd arról beszélt, hogy részt vett egy a polgármestereknek tartott egyeztetésen, ahol ígéretet kaptak arra, hogy az iparűzési adó növekményének elvonása helyben marad és annak felhasználásáról a polgármesterek dönthetnek majd.

Farkas Benedek (Budaörs Fejlődéséért Egyesület) arról érdeklődött, hogy dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) milyen minőségében vett részt az egyeztetésen, miközben őt, aki Pest megyei képviselő nem hívták meg.

Dr. Czuczor Gergely (Fidesz-KDNP) a jelenlétét azzal indokolta, hogy 17 Pest megyei településnek ő a fideszes választókerületi elnöke. Farkas Benedek szerint pontosan ezt nevezik pártállamnak, ahol csak a vezető párt képviselőjét hívják meg olyan tanácskozásra, ahol egyébként kizárólag polgármesterek vesznek részt.

Monostori-Kalovits Márk alpolgármester megkérdőjelezte az állítást, hogy a járásban az elvont iparűzési adó többletről a polgármesterek dönthetnek majd. Ő úgy értesült, hogy csak javaslatokat tehetnek, a végső döntést miniszteriális szinten hozzák meg. Ezt erősítette meg Vágó Csaba kabinetvezető is.

Végül a többség elfogadta a javaslatot, két Fidesz-KDNP-s képviselő ellene szavazott egy pedig tartózkodott.