figyelemfelhívó tájékoztatók
Budaörs Város Ebrendészeti Telepe feladatát kizárólag Budaörs város közigazgatási területén látja el.
A telepről bővebben, címéről, elérhetőségeiről ide kattintva informálódhat.
A Budaörs közigazgatási területén lévő fákra vonatkozóan a kivágási szándékot minden esetben jelezni kell a Budaörsi Polgármesteri Hivatalnál:
közterületen álló fa
- kérelem alapján, csakis véglegessé vált hatósági engedély birtokában vágható ki
- a kivágott fát minden esetben pótolni kell, vagy a pótlást pénzben kell megváltani
- információk az eljárásról és kérelem-nyomtatvány ide kattintva érhető el
nem közterületen álló fa
- a tervezett kivágás előtt 5 nappal írásban kell bejelentést tenni
- a kivágott fát minden esetben pótolni kell, vagy a pótlást pénzben kell megváltani
- információk az eljárásról és bejelentő-nyomtatvány ide kattintva érhető el
Mi a teendő, ha az elektromos vezetéket veszélyezteti a nem közterületen álló növény?
A villamosművek, valamint a termelői, magán-, és közvetlen vezetékek biztonsági övezetéről szóló 2/2013 (I.22.) NGM rendelet alapján a biztonsági övezet környezetében levő fák, bokrok ágait az ingatlan tulajdonosa (kezelője) köteles rendszeresen eltávolítani, ha azok a szabadvezeték biztonsági övezet határát érintik. A gallyazási tevékenységet a vegetációs időn kívül, október és március között célszerű elvégezni.
A villamos energiáról szóló 2007. évi LXXXVI. törvény alapján a közszolgáltató a növények vegetációs idejétől függetlenül jogosult a gallyazási munkálatok elvégzésére, illetve elvégeztetésére, amennyiben ezt az ingatlan tulajdonosa nem vagy nem megfelelő mértékben teszi meg. A munkálatok elvégzését az ingatlan tulajdonosa (kezelője) a Polgári Törvénykönyvről szóló 2013. évi V. tv. alapján tűrni köteles.
A fás szárú növények védelméről szóló 346/2008. (XII. 30.) Korm. rendelet alapján fás szárú növény az ingatlan azon részén és oly módon telepíthető, hogy az emberi életet és egészséget nem veszélyeztetheti, a biztonságos közlekedést nem akadályozhatja, valamint nem okozhat kárt a meglévő építményekben, létesítményekben, és nem akadályozhatja azok biztonságos működését. A használó köteles gondoskodni az ingatlanán lévő fás szárú növények emberi életet, egészségét veszélyeztető származékainak, így különösen ágak, virágzat, termés, levelek összegyűjtéséről.
Amennyiben a szomszédos ingatlanról átnövő növényzet a fenti súlyos zavarások valamelyikét okozza, a jegyző a veszélyhelyzet megszüntetésére kötelezheti az ingatlan használóját.
Információkat az eljárásról ide kattintva tekintheti meg.
Minden egyéb esetben bírósági eljárásban kötelezhető a szomszéd a zavarás megszüntetésére.
A közúti közlekedés rendjéről szóló 1988. évi I. törvény végrehajtásáról szóló 30/1988. (IV.21.) MT rendelet 33. §-a szerint:
„33. § (1) A közút mellett fekvő ingatlan tulajdonosa köteles
b) saját költségén elvégezni az ingatlanán lévő fákon és növényzeten az út állagának védelme és a közúti forgalom biztonsága érdekében szükséges gondozási munkákat.
(2) Az (1) bekezdésben előírt kötelezettségek elmulasztása esetén az ingatlan tulajdonosát a közút kezelője a közlekedés biztonsága, illetőleg a közút állagának védelme érdekében szükséges intézkedések megtételére felszólíthatja, a felszólítás eredménytelensége esetében a közlekedési hatóság - a közút kezelőjének kérelmére - kötelezheti.”
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény az alábbiak szerint határozza meg az út fogalmát:
„47. § A törvény alkalmazásában:
7. út: a járművek és a gyalogosok közlekedésére, vagy csak a járművek, illetve csak a gyalogosok közlekedésére szolgáló, e célra létesített vagy kijelölt közterület, vagy magánterület (közút, magánút); magánútnak kell tekinteni az állam vagy az önkormányzat tulajdonában álló területen lévő, közforgalom elől elzárt utat is.”
A fentiekre is tekintettel mindannyiunk érdeke és kötelezettsége gondoskodni a kerítésen túlnyúló növényi részek eltávolításáról.
Budaörs Város Önkormányzat Képviselő-testülete Budaörs Város zöldfelületeinek és zöldterületeinek megóvásáról, használatáról, fenntartásáról és fejlesztéséről szóló 29/2004. (V.25.) számú rendeletének (a továbbiakban: zöldrendelet) 13.§ (1) bekezdése szerint:
„Lakosság által végzett növényültetésnél a 3. sz. mellékletben meghatározott telepítési távolságokon túl a következő szempontokat kell figyelembe venni:
- meglevő egyöntetű utcai fasorba idegen fafaj nem ültethető,
- fő szabályként az utcai légvezeték alá csak kistermetű vagy gömbkoronás fa ültethető,
- előnybe kell részesíteni az őshonos fafajokat,
- figyelembe kell venni a fafaj sajátosságait, termőhellyel szembeni igényét,
- sövény vagy fa telepítésekor be kell tartani a közutakra érvényes előírásokat (pl beláthatóság, közúti űrszelvény, gyalogos közlekedés biztosítása).”
A zöldrendelet 14.§ (1) bekezdése szerint:
„A jogi személyek és jogi személyiséggel nem rendelkező egyéb szervezetek és a természetes személyek (tulajdonosok, bérlők, használók) kötelesek az ingatlanuk határvonalától az út szegélyig elhelyezkedő közterületek gondozását (kaszálás, gyomtalanítás, parlagfű mentesítés, tisztántartás, cserjegondozás) elvégezni, vagy saját költségen elvégeztetni.”
A földhasználó köteles az ingatlanon a parlagfű virágbimbójának kialakulását megakadályozni, és ezt követően ezt az állapotot a vegetációs időszak végéig folyamatosan fenntartani.
Közérdekű védekezést kell elrendelni, ha a földhasználó a károsító elleni védekezési kötelezettségének az azt elrendelő hatósági határozat ellenére sem tesz határidőre eleget, melynek költségei a földhasználót terhelik, emellett növényvédelmi bírság kiszabására is sor kerül.
Információkat az eljárásról ide kattintva érhet el.
Parlagfű Bejelentő Rendszer: https://portal.nebih.gov.hu/-/parlagfu-bejelento-rendszer
Az eb tulajdonosa/tartója köteles bejelenteni:
- új eb beszerzését
- a korábban bejelentett adatokban bekövetkezett változást (az eb tartási helyének megváltoztatását, az eb elajándékozását, elpusztulását, illetve bármely, a korábban bejelentett adatokban bekövetkezett változást).
Aki bejelentési kötelezettségének nem tesz eleget, 5.000 – 100.000 forintig terjedő közigazgatási bírsággal sújtható.
Információkat az eljárásról ide kattintva érhet el.
Amennyiben a település belterületén vaddisznó, őz, szarvas, róka, egyéb vad jelenik meg és veszélyt jelent, a rendőrségnek kell jelezni (https://www.police.hu/hu/ugyintezes/szerv/orszagos-rendor-fokapitanysag/pest-varmegyei-rendor-fokapitanysag/budaorsi).
A polgári jog szabályai szerint a tulajdonosnak – saját tulajdona védelmében – kárenyhítési, kármegelőzési kötelezettsége áll fenn, ami ingatlanokat határoló kerítések „vadbiztossá” tételével oldható meg, így a vaddisznók, más vadak nem jutnak be az ingatlan területére.
A közvetlen környezetünkben megjelenő egerek, patkányok egészségügyi kockázatot jelentenek.
A hatályos jogszabályok alapján lakott területen az érintett ingatlan tulajdonosa vagy használója köteles a rágcsálók elleni védekezésről gondoskodni. Amennyiben ez nem történik meg, a járási hivatal írja elő a védekezési kötelezettséget (https://kormanyhivatalok.hu/kormanyhivatalok/pest/megye/ugyfelszolgalat/erd-2030-2).