Budaörs a klímaváltozásban
2022. február 1.
A klímaváltozás globális probléma, de lokálisan is sokat tehetünk ellene. Az alábbiakban összefoglaljuk, hogy mit tett és tesz Budaörs a klímaváltozás hatásainak csökkentése érdekében.
A klíma- és éghajlatváltozás napjaink legnagyobb környezeti kihívása. Mai napig akadnak, akik vitatják a létét, ugyanakkor a tények magukért beszélnek: a Föld átlaghőmérséklete folyamatosan növekszik. Eközben egyre többen és egyre többet szenvedünk a klímaváltozás következtében szélsőségessé váló időjárás miatt. Az áradások, hőhullámok és egyéb természeti katasztrófák, amelyek kialakulásáért a klímaváltozás felelős, mind több ember életét keserítik meg.
Budaörs Város Önkormányzata 2020-ban végeztetett egy felmérést, amely eredményei szerint a budaörsiek jelentős mértékben tartanak a klímaváltozás hatásaitól: a válaszadók 75% válaszolta azt, hogy nagyon vagy rendkívüli mértékben tart a jelenségtől. Az egyáltalán nem tartok lehetőséget mindössze 4% választotta.
A Föld hőmérsékletének emelkedését az emberi tevékenység, nevezetesen az üvegházhatású gázok kibocsátása jelentős mértékben befolyásolják.
Ezen gázok döntően emberi tevékenység révén kerülnek a légkörbe. A legnagyobb kibocsátó az energiaipar (főleg a szenes és gázos erőművek), ezen felül a közlekedés (a közúti forgalmon túl beleértve a repülést, a hajózást is), az ipar és a nagyipari mezőgazdaság, állattartás. Emellett a háztartások, szolgáltatások, épületek energiahasználata, illetve az erdők pusztítása tehető felelőssé a drámai mértékű globális hőmérsékletemelkedésért. Döntően a fosszilis üzemanyagok (szén, olaj, földgáz) égetéséből származó szén-dioxid járul hozzá az amúgy természetes üvegházhatás növekedéséhez, de további gázok (pl. dinitrogén-oxid, metán, fluorozott szénhidrogének) is jócskán hozzáteszik a magukét.
A klímaváltozás tehát globális probléma, de lokálisan is sokat tehetünk ellene.
Budaörs az önkormányzatiság megalakulástól kezdve kiemelten kezeli a környezet védelmét, a kulturális és természeti kincseinek megőrzését, fejlesztését.
Az önkormányzat 2011-ben csatlakozott a fenntartható energiagazdálkodás és a klímavédelem mellett elkötelezett önkormányzatokat tömörítő Európai Polgármesterek Szövetségéhez. Csatlakozáskori vállalásának megfelelően 2012-ben elkészítette Fenntartható Energia Akciótervét (Sustainable Energy Action Plan, SEAP), amelyben vállalta, hogy 2020-ig legalább 20%-kal csökkenti a város energiahasználattal járó szén-dioxid-kibocsátását. Ezt sikerült még túlteljesíteni is: 2018-ig már 23,4%-os csökkenést ért el a város a CO2-csökkentés területén.
Budaörs Város Önkormányzata 2019-ben nyert a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében „KEHOP-1.2.1. Helyi klímastratégiák kidolgozása, valamint a klímatudatosságot erősítő szemléletformálás” címmel meghirdetett pályázati felhívásán, amely keretében megfogalmaztuk a város klímastratégiával kapcsolatos célkitűzéseket. További információ itt.
Az egyik legfontosabb célkitűzés e téren is teljesült: a klímatudatosság beépült az önkormányzat tervezési rendszerébe, az éghajlatvédelmi szempontok megjelennek a döntéshozatal minden szintjén. Budaörsön nem indulhat például úgy beruházás, hogy ott ne vennék figyelembe a környezetvédelmi szempontokat.
Emellett újabb CO2-csökkentést tűztünk ki: a szén-dioxid összesen 40%-os csökkentése és ezzel a vállalással összhangban 17%-os üvegházgáz-emisszió-csökkentést kívánunk elérni 2030-ig, 2050-ig pedig a klímasemlegesség a cél városi szinten.
A célok érdekében különböző rendezvényeket tart az önkormányzat a lakosság számára, hogy kicsikhez és nagyokhoz is eljusson a klímavédelem fontossága. Május 31-éig két fotópályázatot is hirdetett az önkormányzat a klímavédelem jegyében. A felhívás megtalálható az önkormányzat honlapján itt.
2021. novemberében több, mint 200 fát ültetett el az önkormányzat és helyi vállalkozások a városban közösségi összefogással, hogy ezzel is növekedjen a természetes szénmegkötő fák száma. Erről is írtunk bővebben az önkormányzat honlapján itt.
A program keretében ismét találkozhattak a lakosok a klímatudatossági standdal, amely a stratégiába megfogalmazottokkal összhangban a lakosság számára promotálja a klímavédelmet.
A körkörös gazdaság jegyében minden héten helyi gazdapiacnak ad helyet a város, ahol egyre több helyi termelő jelenik meg.
2021 második felében újabb helyszínekkel bővült a budaörsi szelektív szemétgyűjtés, új tárolókat és komposztládákat helyezett ki a Budaörsi Településgazdálkodási NKft., amelyek elősegítik, hogy a lakosság szemlélete is változzon, és aktívan részt tudjon venni a környezet védelmében.
A források rendelkezésre álláshoz mérten folyamatosan zajlik az önkormányzati épületek klímatudatos modernizálása. Több pályázatot nyertünk el az elmúlt hetekben, hónapokban, épül egy minibölcsőde, amelyre szintén napelemek fognak kerülni, mint ahogy már számos önkormányzati épületen vannak, valamint megújul a könyvtár, a Csicsergő és a Pagony óvoda, és ezekre is telepítünk napelemeket. E téren a budaörsi lakosság és a gazdasági szektor képviselői sem tétlenkednek. Egyre több épület újul meg, egyre több tetőn látható a városban fotovoltaikus rendszer.
Elsők között vezetett be tanúsított energiairányítási rendszert Budaörs: hat épületben olyan energiairányítási rendszer (EIR) jött létre, amellyel akár 10 százalékos energiamegtakarítás is elérhető.
Kiemelten fontos felhívni a figyelmet a szeméttel való tüzelés káros hatásaira. A hulladékkal tüzelők általában nem tudják, hogy ezzel milyen kárt okoznak. Nemcsak magukat, de környezetüket is mérgezik, mert közvetlenül lélegzik be a kéményekből távozó mérgező anyagokat. Ezzel nagyon komoly egészségügyi károkat okoznak. A Ne fűts a hulladékkal! civil kampány 2019 óta folyamatosan működik. (Ezzel kapcsolatban további információ itt található.) Önkormányzati zöld szám, amely éjjel-nappal hívható: 06 80 180-001.
Budaörsi vállalkozások bevonásával létrehozott az önkormányzat egy zöld Facebook-oldalt, amely a lakosságot és a helyi cégeket segíti, hogy környezetbarátabb megoldásokat alkalmazzanak. Az oldal itt érhető el.
Budaörs Város Önkormányzatának munkáját többször is elismerték, így pl. kétszer nyertük el a City Hungary Független Szakmai Bizottság Fenntartható Városért díját.
„Klímastratégia kidolgozása és klímatudatossági szemléletformáló programok megvalósítása Budaörsön”
KEHOP-1.2.1-18-2018-00139