Az Európai Unió Horizon2020 programja által támogatott projekt keretében megrendezett

versengésbe négy magyar önkormányzat összesen 12 épülete kapcsolódott be, amelyek egy év alatt átlagosan 8,31%-kal csökkentették a fűtési- és villamosenergia fogyasztásukat, csupán nagyobb odafigyeléssel.

A versenyen belül két időközi kihíváson is részt vettek a versenyzők – Budaörs mellett Kaposvár, Pestszentlőrinc-Pestszentimre és Újpest –, amelynek mindkét területén a Városháza csapata lett az első, és az egyiken második helyet szerzett a BTG irodaépületének csapata.

A verseny legjobb kampányát is díjazták, amelyen szintén a Budaörsi Városháza csapata végzett első helyen, mivel a legkreatívabban igyekezték mozgósítani munkatársaikat az energiamegtakarítás érdekében. A verseny indulásakor a Polgármesteri Hivatal 10 fős Energia Közössége sorra vette azokat a témaköröket, ahol kisebb-nagyobb beruházással és/vagy egyszerű odafigyeléssel sokat lehet tenni azért, hogy csökkenjen a hivatalban az energiafelhasználás, amire aztán egész évben többféle módon igyekeztek felhívni a városházi dolgozók figyelmét.

Az össz energiamegtakarítási versenyben a BTG Irodaépülete, ahol 18,4 százalékos volt egy év alatt a megtakarítás, második helyezést ért el.

A Városháza csapata 15 db őshonos gyümölcsfát, valamint egyszer 50 és egyszer 75 ezer forint értékű energiatakarékos termékekre beváltható utalványt nyert. A BTG-irodaépület csapata 10 db őshonos gyümölcsfát és 150 ezer forint értékű energiatakarékos termékekre beváltható utalványt nyert a versenyen.

A Fenntartható Fenntartó – Compete4SECAP projektet egy tíztagú nemzetközi konzorcium valósítja meg, a nyolc európai ország (Ciprus, Lettország, Franciaország, Horvátország, Magyarország, Németország, Olaszország és Spanyolország) összesen 32 önkormányzatának és 96 önkormányzati épületének bevonásával. Magyarországon a projektet a GreenDependent Intézet koordinálja.

A hároméves, 2020 decemberéig tartó projekt keretében az önkormányzatok, így Budaörs is többek között tanúsított energiairányítási rendszert vezetett be. Ennek fontosságát mutatja, hogy a bevont épületek normalizált energia fogyasztása átlagosan 4,76%-kal csökkent 2018-hoz képest.

Szintén a projekt keretében készül el Budaörs Fenntartható Energia- és Klímaakcióterve (SECAP).

(A képen a Budaörsi Városháza Energia Közössége)